Vladimir Putin seçim sonrası ilk yurt dışı ziyaretini Çin’e yapacak

İHA

Rusya’da geçtiğimiz mart ayında yapılan başkanlık seçimlerinin ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ilk yurt dışı temaslarıyla ilgili programı belli olmaya başladı.

İlk yurt dışı ziyareti Çin’e

Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuri Uşakov, Putin’in ilk yurt dışı seyahatini Çin’e yapacağını belirterek şunları söyledi:

Ben ve Çin tarafı ziyaret tarihiyle ilgili önümüzdeki günlerde açıklama yapacağız. Herkes bu ziyaretin seçimlerin ardından Putin’in ilk yurtdışı seyahati olduğunu biliyor.

Bu resmi temaslarda sadece başkentin (Pekin’i) değil, başka bir şehrin de ziyaret edilmesi planlanıyor.

Jinping’in de seçim sonrası ilk Rusya’yı ziyaret etmişti

Uşakov, ayrıca Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in yeniden başkan seçildikten sonra geçtiğimiz yıl ilk yurtdışı ziyaretini Rusya’ya gerçekleştirdiğini hatırlatarak, Putin’in de bu ziyarete aynı şekilde karşılık vereceğini belirtti.

“Türkiye’ye bir ziyaretin planlandığını açıkça söyleyebilirim”

Putin’in Türkiye ziyaretinin de gündemde olduğunu aktaran Uşakov, “Türkiye’ye bir ziyaretin planlandığını açıkça söyleyebilirim. Hazırlıklar yapılıyor ama tarihler henüz net değil. Bu dış politikamızın önceliklerinden biri. Önümüzdeki günlerde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın davetinin uygulanması için kesin tarihleri tartışacağız” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir